wtorek, 15 stycznia 2013

Kiviak czyli ptaszek po Grenlandzku

Zimnolubne narody mają dziwne upodobania co do jedzenia. Jeżeli znajdziecie jakieś śmierdzące, wręcz zepsute mięso to możecie być pewni, że na północy to zjedzą. Tym razem pragnę wam przedstawić miłego ptaka o nazwie Alka który wygląda tak:

Źródło: Wikipedia

Prawda że ładny? Wygląda też smakowicie, ale mieszkańcy Grenlandii nie byli by sobą gdyby czegoś nie wymyślili. Ptak ten jest tradycyjną potrawą bożonarodzeniową na tej wyspie. Nie było by nic w tym nadzwyczajnego gdyby nie sposób przyrządzania.
Ptaki z tego gatunku pozbawia się piór, następnie w swoistego rodzaju worek z foczej skóry upycha się od 300 do 500 małych ptaków. Normalny europejczyk wsadził by to do piekarnika i gotowe, ale takie rzeczy nie na Grenlandii. Ptaki po umieszczeniu w foczej skórze na której pozostawiono cienką warstwę tłuszczu zakopuje się na kilka miesięcy w zależności od upodobań pod ziemią i kamieniami (kiedyś służyło to ochronie przed drapieżnikami, dziś tylko dla smaku). Gotowa potrawa wygląda tak:
Źródło: http://fun.stylebaby.com/strangest-delicacies-around-world/
                                                              
Najczęstszy okres leżakowania to pół roku, gdy mięso jest już w stanie zaawansowanego rozkładu, ale może przebywać pod ziemią nawet 18 miesięcy. Spożywa się tą potrawę na surowo, wraz z kośćmi, a do tego najczęściej przed domem ze względu na swój zapach zepsutego mięsa.
Dodaję jeszcze film z "rozbioru" ptaka, gdyby kogoś ciekawiło jak to wygląda od środka. 


                               Wszystkim którzy mają ochotę skosztować, życzę smacznego:)

3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałem film o tym na BBC .Faktycznie obrzydliwe ,ale skoro ludzie muszą tam przetrwać to robią to z konieczności . Najwyraźniej skoro po tym nie wymiotują i uzupełniają swoją dietę w ten sposób od 1000 lat to jest to zjadliwe .

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedna poprawka.
  Ptaki upychane są do foczej skóry w całości, nie pozbawia się ich piór.

  OdpowiedzUsuń